Domů / Novinky / Vysvětlení jednotlivých parametrů dlažeb a obkladů
Výrobci
Anketa
Jak jste se o nás dozvěděli? co Vás přivedlo na náš web?
51 % (108)
18 % (37)
14 % (30)
17 % (35)

Celkem hlasovalo: 210
OpenID
Odběr novinek

Vysvětlení jednotlivých parametrů dlažeb a obkladů

Ceramic-service.cz - Vysvětlení jednotlivých parametrů dlažeb a obkladů - dlažba odklady   

1. Charakter místnosti
Zamyslete se, jaký je charakter místnosti a jakým způsobem bude podlaha využívána. Do zatěžovaných místností jako jsou chodby nebo haly je nutné vybírat dlažbu s vyšší otěruvzdorností. V kuchyních je potřeba, aby podlaha odolala pádům hrnců a snadno se omývala. V koupelně je vhodné mít podlahu odolnou proti různým chemikáliím (kosmetické přípravky, čistidla), s dobrým protiskluzovým povrchem. Pro exteriéry je zase nezbytné zajímat se, jestli je materiál mrazuvzdorný.

2. Vzhled dlažby
Prohlédněte si dlaždice naživo na větší ploše. Každá solidní firma má vzorkovou prodejnu, kde si inzerovanou dlažbu můžete prohlédnout. Budete-li vybírat podle obrázku v katalogu nebo podle samostatné dlaždice, dočkáte se spíše zklamání.

3. Spotřeba materiálu
Pořádně si propočítejte spotřebu materiálu i s nezbytnou rezervou. Pro správný výpočet výměry je nutné vzít v úvahu podkladový materiál i složitost členění místnost a způsob položení. 

PRŮMĚRNÁ SPOTŘEBA MATERIÁLU PŘI RŮZNÝCH STYLECH POKLÁDKY
Způsob pokládky    Průměrný prořez    Charakteristika pokládky
Na střih    7%    Veškeré spáry jsou průběžné a rovnoběžné se stěnou
Na vazbu    10%    Spáry nejsou průběžné, dlaždice jsou složeny jako cihly a jsou rovnoběžné se stěnou
Na koso    15%    Spáry jsou průběžné, dlaždice jsou se stěnou pod úhlem 45°
Místnost s vyšší členitostí    .    Konzultujte se specialistou
  

Na střih
Jednotlivé dlaždice se pokládají rovnoběžně se stěnou a spáry probíhají ve čtvercové nebo obdélníkové síti.

Na koso
Dlažba se pokládá pod úhlem 45° vzhledem ke stěně.

Cihlová vazba
Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Dlažba se pokládá rovnoběžně se stěnou. Jednotlivé kusy jsou vůči sobě různě posunuty. Nejčastěji se jedná o posunutí o půlku délky.

Parketová skladba
Vzor používaný pro obdélníkové formáty. Jednotlivé obdélníky se otáčejí o 90° a vytvářejí skladbu jako parkety. Tato skladba se používá nejčastěji u dlažeb s designem dřeva.

4. Pozor na „výhodné“ nabídky
Vyhněte se nákupům typu „akce“ a „výprodej“, jedná se většinou o nekvalitní nebo starší zboží, které nejde v případě potřeby dokoupit. Ze stejného důvodu je rozumné si schovat ústřižek obalu s technickými daty koupeného zboží. 

5. Obchodní podmínky
Zjistěte si cenu, termín dodání, délku záruky, možnosti a pravidla případné reklamace.

6. Servis
Informujte se o službách poskytovaných firmou jako je doprava, možnost pokládky, užitečné technické rady, postup při obkládání, vhodná lepidla, spárovací hmoty apod. Renomované firmy zajistí i grafický návrh realizovaného obkladu, což vám pomůže zvolit správný druh, barvu a formát výrobku.

7. Barva střepu
Materiál, ze kterého je dlaždice vyrobena. Obecně platí, že bílý střep je známkou kvality. Červený střep je zpravidla více nasákavý, proto by podlahy z tohoto materiálu neměly být pokládány do míst s vyšší vlhkostí. Může totiž dojít k objemovému nárůstu, který způsobuje drobné trhlinky v glazuře.

8.  Nasákavost a mrazuvzdornost
Důležitý parametr ovinující zejména mrazuvzdornost materiálu. Dlažbu můžete považovat za mrazuvzdornou, pokud má nasákavost menší než 3% a dlažbu označenou symbolem sněhové vločky. Dlažby dělíme podle nasákavosti materiálů /méně než 1,5% (slinuté dlažby) do 24% (pórovinové obklady)/ do skupin: 

ROZDĚLENÍ DLAŽEB PODLE NASÁKAVOSTI
Norma    Nasákavost    Příklady použití
BIa    menší nebo rovna 0,5%    Nejlepší materiál z hlediska mrazuvrzdornosti. 
Určené pro exteriér i interiér, soukromá i veřejná místa.
BI    od 0,5% do 3%    Použití do interiérů i exteriérů
Určení do zádveří vstupů, fasády, obklady apod.
BIIa    od 3% do 6%     
BIIb    6% do 10%     
BIII    vyšší než 10%    Určené do interiérů, kuchyně, koupelny
9. Otěruvzdornost
Otěruvdornost neboli odolnost vůči opotřebení se stanovuje pouze u glazovaných obkladů a dlažeb. Jedná se o velice důležitou vlastnost dlažeb, která ovlivňuje jejich životnost. V současné době výrobce otěruvzdornost uvádět nemusí.

OTĚRUVZDORNOST DLE STUPNICE PEI
PEI    Charakteristika materiálu    Příklad použití
PEI I    nízká odolnost    Obkladový materiál
PEI II    malá zátěž    Univerzální obklady, koupelny
PEI III    střední zátěž    Vhodné do obývacích pokojů, chodeb apod. Nevhodné do kuchyní, zádveří a vstupních hal
PEI IV    vyšší odolnost    Vhodné zejména do interiéru, dlažbu s označením mrazuvzdorná lze použít na terasy, přístupové chodníky
PEI V    nejvyšší odolnost    Vhodné do restaurací, hotelů apod.


10. Tvrdost
Tvrdost dlažeb se vyjadřuje běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 do 10 (nejtvrdší). Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb a bývá často zaměňována se stupněm otěru.

Čím tlustší dlaždice, tím větší bývá její pevnost. Dlažba nižší tloušťkou než je 8 mm (resp. 7 mm u formátu 20*20 cm a menších) je nevyhovující a může překvapit popraskáním i v případě kvalitního položení. 

11. Protiskluz
Kupujete-li dlažbu do koupelny, nezapomeňte věnovat pozornost protiskluzným vlastnostem povrchu. Výrobky jsou označovány písmeny A, B, C pro plochy, kde se chodí bosou nohou (piktogram bosé nohy) a R9 – R 13 pro místnosti určené pro chůzi v obuvi (piktogram boty).

PROTISKLUZ PRO POVRCHY URČENÉ PRO BOSOU NOHU 
Označení    Úhel skluzu    Doporučené použití
A    12°    Základní protiskluznost. 
Chodby pro chůzi naboso, šatny
B    18°    Sprchy, ochozy bazénů, schody
C    24°    Nejvyšší protiskluznost. 
Schody pod vodou, šikmé okraje bazénů
PROTISKLUZ PRO POVRCHY URČENÉ PRO OBUV
Označení    Úhel skluzu    Doporučené použití
R9    5 až 10°    Základní stupeň 
Vstupy do domů, terasy
R10    10 až 19°    Toalety, malé kuchyně, sanitární prostory
R11    19 až 27°    Mycí linky, prádelny
R12    27 až 35°    Mrazírny,  mlékárny
R13    přes 35°    Rafinerie tuků, koželužny, jatka
 

Norma protiskluzu dlažby se určuje tak, že na testovanou dlažbu se postaví osoba v běžné obuvi. Poté se podložka naklání v čím dál větším úhlu, dokud nedojde ke skluzu.

 

12. Odstínovost (tonalita)
Možná byste nevěřili, ale i bílá má své odstíny. Barevnou odchylku způsobují mimo jiné i atmosférické podmínky jako je tlak nebo vlhkost vzduchu při vypalování.  Proto věnujte pozornost číselnému nebo znakovému označení, které udává barevný odstín jednotlivých sérií. U méně seriózních prodejců se totiž může stát, že smíchají zbytky starých zásob v různých tonalitách.

13. Rozměrová přesnost
Každý výrobce je schopen vyrobit dlaždice dle platných norem, které povolují odchylku několika mm (až 0,6% z rozměru dlaždice). Bohužel dlažba s několikamilimetrovými odchylkami jednotlivých dlaždic prakticky nelze položit. Proto seriozní výrobci vyrobené dlaždice tzv. kalibrují, tj. rozdělují výrobky do několika rozměrových skupin se stejnými rozměrovými odchylkami.

14. Země původu.
Kvalitu najdete i u českých výrobců. Španělské nebo italské dlažby jsou stále kvalitní a krásné, ale většinou se pohybují v jiných cenových pásmech.

15. Kvalitní firma
Kromě kvalitního materiálu si vyberte i kvalitní firmu, protože špatně odvedená práce naprosto znehodnotí investici do krásné dlažby. Zkuste si najít firmu podle vašich požadavků v katalogu hodnocených firem v sekci Firmy.

16. Spáry
Samostatnou kapitolou keramických dlažeb je spárování. Ze zkušeností není v žádném případě vhodné použít bílou spárovací hmotu na jakoukoliv podlahu včetně bílé. Bílé spáry se totiž v průběhu času špiní a šednou. Vhodnější je, když má spára o tón tmavší barvu než dlažba. Zvolíte-li odlišný odstínu spár a dlažby, dosáhnete zajímavého barevného kontrastu, se kterým se dá velice dobře pracovat při volbě doplňků a nábytku.

Častým problémem je míchání barevné spárovací hmoty přímo na stavbě. Dochází totiž k nerovnoměrnému smísení základní a přidané barvy. Nerovnoměrnost nezmizí ani po zaschnutí spárovací hmoty a kazí tím celkový dojem dlažby. Proto volte spíše spárovací hmoty namíchané přímo výrobcem.

Nezapomeňte zvolit správnou kategorii spárovací hmoty a lepidel. Jsou rozdílné druhy pro venkovní a interiérové obklady. Do míst s výkyvy teplot jsou vhodné flexibilní spárovací hmoty.

Spárovací hmotu kupujte dohromady s lepidlem.


RADY A TIPY NA POKLÁDKU KERAMICKÉ DLAŽBY

Optického zvětšení prostoru dosáhnete dlažbou větších rozměrů, pokládkou dlažby na šířku místnosti, nebo na koso
Optického zvětšení místnosti také dosáhnete, zvolíte-li spáry v barvě obkladu. Získáte tak jednolitou plochu,
Pokud do koupelny umisťujete rohovou vanu, či sprchový kout obloukového tvaru, pokládejte dlažbu na koso.   Zdi bývají často nerovné, bez pravých úhlů a pokládka na koso tyto nepravidelnosti schová.        
Do tmavých místností vybírejte dlažby světlých barev s lesklým nebo pololesklým povrchem s barevnými doplňky.
Zajímavého členění prostoru dosáhnete kombinací obdélníkových tvarů ve svislém i vodorovném směru nebo kombinací malých a velkých formátů
 

MALÝ SLOVNÍČEK POJMŮ
Cihlová tažená dlaždice

Cihlová tažená dlaždice se nepřipravuje lisováním, ale tažením ve vlhkém stavu. Je vysoce nasákavá (3 - 16%), rozměrově velmi nepřesná, barevně různorodá a ne příliš tvrdá. Přesto je velice oblíbená zejména mezi milovníky nejednotného stylu. Pokud chcete předejít trvalému znečištění, je nutné dlažbu naimpregnovat. Aby bylo možné dlažbu vůbec položit, je nutné použít širší spáry.

 
Glazovaná povrchová úprava    Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla (glazury), které jim dodává estetické (barva, lesk, odstín) a technické (tvrdost, nepropustnost) vlastnosti. Všechny vlastnosti jsou závislé na typu glazury, a proto se od sebe mohou lišit. Glazura může být lesklá, matná, zdobená dekoračními barvami nebo jednobarevná. U glazovaných dlaždic se stanovuje otěruvzdornost (viz tabulka u bodu 9)
      
Rektifikované/Kalibrované dlažby

Pečlivě kontrolovaná tolerance nepřesností; hodí se zvláště pro interiérovou skladbu v místech, kde záleží na přesném provedení
Kvalitní kalibrované dlaždice jsou roztříděny na daný rozměr s tolerancí v desetinách milimetru.
      
Nasákavost    Schopnost prvku absorbovat vodu
      
Neglazovaná povrchová úprava

Povrchová úprava. Neglazované dlaždice mohou být režné nebo leštěné, s nasákavým nebo nenasákavým střepem. Dlaždice s nenasákavým, neporézním střepem se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Nasákavý střep zase obsahuje póry, které absorbují vodu. Obecně jsou neglazované dlaždice vhodné pro namáhané prostory.
      
Slinuté dlažby

Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí (sline), takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.

Slinutá neglazovaná dlažba je velice vhodná pro místa s velkým provozem, Díky probarvenému střepu a absenci glazury jsou případná poškozená místa méně nápadná. Navíc je tvrdší, má menší nasákavost (0,04 – 0,5%) a delší životnost. Další výhodou je relativně nízká pořizovací cena. Na druhou stranu jste kvůli absenci glazury, omezeni ve výběru barevných a vzhledových variací. V některých případech se může stát, že budete mít problém vyčistit různé skvrny (kuchyňský olej apod.)

Slinuté glazované dlažby patří mezi neuniverzální a nejoblíbenější typ dlažeb. Mají výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí.
Dlažby na klasickém střepu jsou kvůli horším mechanickým vlastnostem vhodnější spíše do interiérů.
 

A. Otěruvzdornost a tvrdost dlažby

 

 • 1. Otěruvzdornost se stanovuje pouze u glazovaných obkladů a dlažeb. Dnes podle platných norem se otěruvzdornost uvádět nemusí. Výrobce by měl v katalogu svých výrobků uvést možný způsob užití výrobku. Většina výrobců však stále uvádí otěruvzdornost dle PEI. Všechny normy jsou dnes pouze doporučující.
 • 2. Otěruvzdornost se dělí stupnicí od PEI I do PEI V následovně:
 • 3. PEI I - (do 150 ot.)nízká odolnost, většinou se v katalogu vůbec neudává, platí pouze pro obkladový materiál
 • 4. PEI II - (do 750 ot.)též se málokdy udává v katalogu pro svou nízkou odolnost. Vykazují se jí obklady tzv. univerzální, které je možné v koupelně (a pouze tam) použít též jako obklad podlahy. Pomůckou může být, že takto se dají použít obklady s vícevrstvou glazurou.
 • 5. PEI III - (od 750 do 2100 ot.) výrobek pouze pro interiéry obývacích pokojů, chodeb apod. Není vhodný do kuchyní, zádveří a vstupní haly
 • 6. PEI IV - (od 2100 do 12000 ot.) dlažby pro vyšší zátěž, Je možné je použít kdekoliv v interiéru a pokud je dlažba deklarovaná též jako mrazuvzdorná je možné ji použít též na terasy přístupové chodníky apod.
 • 7. PEI V - (přes 12 000 ot.) dlažby, které snesou nejvyšší zátěž pro restaurace, chodby hotelů apod.
 • 8. Pro provozy obchodů typu markety a technické provozy je vždy lépe použít neglazované (slinuté ) dlažby.
 • 9. Tvrdost dlažeb se vyjadřuje běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 (mastek) do 10 (diamant). Kvalitní dlažby vykazují tvrdost od 6 do 9.
 •  

B. Mrazuvzdornost dlažeb

 • 1. Dlažby a obklady se dělí dále podle nasákavosti materiálů a to na materiály s nasákavostí od méně než 1,5% (slinuté dlažby) do nasákavosti do 24% (pórovinové obklady)
 • 2. Dlažbu je možno považovat za mrazuvzdornou je-li její nasákavost menší 3%. Toto kritérium splňují vždy dlažby slinuté. U ostatních dlažeb je nutno sledovat údaje v tabulkách v katalogu zboží.
 • 3. Pro orientaci uvádíme tabulku skupin nasákavostí:

Skupina BIa nasákavost menší nebo rovna 0,5%
Skupina BI nasákavost od 0,5% do 3%
Skupina BIIa nasákavost od 3% do 6%
Skupina BIIb nasákavost od 6% do 10%
Skupina BIII nasákavost vyšší než 10%

 

C. Protiskluznost dlažeb

 • 1.Zkouška na protiskluznost se dle normy DIN 51130 provádí tak, že na položenou testovanou dlažbu se postaví osoba v běžné obuvi. Podložka, na které je dlažba položena, se pomalu naklání a měří se okamžik, kdy nastane skluz. Stupeň protiskluznosti se označuje písmenem R.

 • 2.TABULKA STUPNĚ SKLUZU

STUPEŇ NÁKLONU

STUPEŇ PROTISKLUZNOSTI

PŘÍKLAD URČENÍ

Min. 3° max. 9°

R9

byty, banky, nemocnice

Min. 10° max. 18°

R 10

toalety

Min. 19° max. 26°

R 11

automyčky, autoopravny

Min. 27° max. 34°

R 12

mlékárny, mrazírny

 

D. Kalibrace/rektifikace a odstíny ("tonalita") obkladů a dlažeb

 • 1. Každá dlažba nebo obklad je vlivem teploty, tlaku, vlhkosti a dalších vlivů okolního prostředí a "namícháním" jednotlivých komponentů materiálů vyráběna s různými barevnými a rozměrovými odlišnostmi tzv. "výrobními šaržemi" od původního vzoru. Jedná se o přirozenou vlastnost materiálu, kterou není možné ovlivnit. Proto je potřeba při objednávání materiálu mít na zřeteli skutečnost, že každá další doobjednávka nezaručuje dodávku stejného odstínu či výrobního rozměru.
 • 2.Pro názornost: Vezmeme jako příklad dlaždici o formátu 33,3x33,3 cm. Tato dlaždice se smrští přibližně o 7 procent. Druhá dlaždice se však smrští ne úplně stejně jako ta první. Proto musí být všechny dlaždice změřeny vysoce sofistikovanými přístroji, které jim přidělí číslo nazývané NOMINÁLNÍ KALIBR. Nejde o skutečný kalibr, ale nominální, a to proto, protože i uvnitř jednoho kalibru, jak je udáno i v mezinárodních normách, existují variace, a to maximálně + - 0,6 mm.
 • Měření dlaždic a přidělování kalibrů dovoluje dodávat konečnému spotřebiteli výrobky stejných rozměrů a dává mu podmínky pro perfektní poklad. Výrobky se dělí do 8 nominálních kalibrů. V tabulce najdete tolerance, které respektuje uvnitř každého kalibru.
 • (*) skutečný formát 33,3x33,3
 • Pozor: Dlažby by mohly být i ve více nebo naopak méně kalibrech, což je v souladu s normou. Jednotlivé značení kalibrů se m
 • 3. Při kombinaci několika typů obkladů, dekorů a listel je nutno provést před položením složení navržené kombinace "na sucho". Různé kalibrační rozměry přitom nejsou na závadu. Povinnost rozvrhnout si obklady před položením, jsou uloženy přímo normou ČSN 733450 v kap. III. Odst. 46.
 • 4. Tzv. kalibrované obklady a dlažby jsou sice upraveny tak, že je možné je položit na minimální spáru, avšak při kombinaci různých typů výrobků (jako například tmavě béžové dlažby se světle béžovou) je i tak nutné upravit spáru podle seřízení stroje, který obklad (dlažbu) kalibroval. Stroje se totiž před každým výrobním cyklem opětovně seřizují na výrobní rozměr a jejich tolerance nezaručí zcela přesně stejné rozměry všech druhů dlažeb.
 • 5. Dlažby slinuté leštěné (levigato) jsou kalibrované vždy. Pokud se kombinují např. se stejnou dlažbou v matu je tuto možné dodatečně kalibrovat za příplatek. Tento je cca 300 - 800,- Kč/m2 bez DPH dle kalibrovaného množství.
 • 6. Jednou z novinek jsou tzv. monokalibrované dlažby a obklady. V katalogu lze najít tzv. "Monocalibro" nebo "Rettificato Monocalibro". V prvním případě se jedná o běžný obklad nebo dlažbu vyrobenou v jednom jediném kalibru v rámci odpovídajících tolerancí. Tento materiál se pokládá s běžnou šíří spáry. V druhém případě jde o stejný výrobek, který je ještě navíc ořezaný pro pokládání do minimální spáry.

 

E. Normy a tolerance pro obklady a dlažby

 • 1. Pro Českou republiku jsou závazné normy EN a DIN. V běžné praxi se nejčastěji setkáme s normami pro stanovení geometrických vlastností a jakosti povrchu. Tyto stanovují jednotlivé části normy ČSN EN 10545 (nahrazuje normy EN98 a další).
 • 2. Podstatné pro běžnou praxi z této normy je fakt, že dlažby a obklady se při výrobě kroutí a prohýbají. Normou povolený průhyb je ± 0,5%. Délková tolerance je ± 0,6% z celkové délky výrobku. V rovnoběžnosti je povolená odchylka ± 0,6%. V tloušťce pak povolená odchylka činní ± 5%
 • 3. Na veškeré speciální kusy (tj. schodovky, lemovky, listely, dekory apod.) NENÍ stanovena žádná norma. (proto název speciální kusy).
 • 4. Výběr lepidel a spárovacích hmot
 • 5. Pro výběr správného lepíciho tmelu je nutné znát následující údaje:
 • 6. umístění obkladu či dlažby (v interiéru či exteriéru)
 • 7. zda je pod dlažbou instalováno podlahové vytápění nebo ne.
 • 8. druh keramického střepu ze kterého je vyrobena dlažba či obklad
 • 9. V případech kdy je dlažba instalována venku, na podlahové vytápění či je vyrobena z tzv. slinutého střepu je nutné, aby byla dlažba lepena na "flexibilní " lepidla. Naše firma doporučuje lepidla značky Mapei.
 • 10. V ostatních případech je dostačující použití běžných lepících tmelů.
 • 11. Pro běžné spáry v šíři 1 - 4 mm je vhodné použít flexibilní spárovací hmoty Ultracolor Plus s antibakteriální úpravou.
 • 12. Pro široké spáry je vhodné užití spárovací hmoty Keracolor GG.
 • 13. Pro spárování bazénů nebo prostorů, kde je nutná absolutní nepropustnost spárovací hmoty (chemické laboratoře nebo jen sprchové kouty) je vhodné užití dvousložkové spárovací hmoty Kerapoxy.
 • 14. V případě potřeby užití plastického spojení např. rohů místností nebo spoje mezi vanou a stěnou, doporučujeme použít silikonové antibakteriální tmely Mapesil AC.
 • 15. Veškeré spárovací hmoty a silikonové tmely je možné zakoupit až ve 27 odstínech.
 • 16. Výpočet výměr a prořezů obkladů a dlažeb
 • 17. Pro správný výpočet výměry je nutné vzít v úvahu nejen čistou výměru plochy, ale též složitost členění místnosti, způsob položení a zvyklosti obkladače, který bude samotnou montáž obkladu provádět.
 • 18. Při pokládce "na střih" (veškeré spáry jsou průběžné a rovnoběžné se stěnou) lze počítat s prořezem cca 7%.
 • 19. Při pokládce "na vazbu" (spáry nejsou průběžné, dlaždice jsou složeny jako cihly a jsou rovnoběžné se stěnou) počítá se s přibližným prořezem cca 10%.
 • 20. Při pokládce "na koso" (spáry jsou průběžné, dlaždice jsou se stěnou pod úhlem 45°) počítá se s přibližným prořezem cca 15%.
 • 21. Zvýšené nároky na prořez v důsledku zvýšené členitosti místnosti je lépe konzultovat přímo s obkladačem na základě jeho zkušeností.

 

F. Třídění a označení lepicích malt a lepidel

Vlastnosti lepicích malt a lepidel přímo ovlivňuje druh použitého plniva. Podle chemické povahy pojiv se dělí do třech skupin:

 

1.  cementová malta: směs hydraulických pojiv, kameniva a organických přísad, která se bezprostředně před použitím mísí s vodou nebo kapalnou složkou.

2.  disperzní lepidlo:  směs organických pojiv ve formě vodné polymerní disperze, organických přísad a minerálních plniv připravená k použití.

3.  lepidlo: z tvrditelných pryskyřic (tzv. reakční): jedno_ nebo vícesložková směs syntetické pryskyřice, minerálních plniv a organických přísad, která se vytvrzuje chemickou reakcí

 

Každý druh se může vyskytovat v různé třídě, pro označení používáme tyto zkratky:

 

1 - malta nebo lepidlo pro běžné použití

2 - malta nebo lepidlo pro náročnější aplikace

F - rychle tvrdnoucí malta

- malta nebo lepidlo se sníženým skluzem

E - malta nebo lepidlo s prodlouženou dobou použitelnosti

 

Příklady označení cementových malt:

 

C1             - normální cementová malta (např. pro lepení nasákavých obkladů a dlažeb pro běžné použití, na stabilní vnitřní minerální podklad)

C1T           - normální cementová malta se sníženým skluzem (např. pro lepení obkladů a dlažeb na kritické podklady, jako podlahová vytápění a sádrokartón)

C2TE        - zlepšená cementová malta doplňkovými charakteristikami, sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí (např. pro lepení slinuté - nenasákavé dlažby v interiéru, exteriéru, na balkónech a terasách)

 

Poznámka: Toto jsou pouze základní příklady označení, kombinací může být mnoho označování je možné pouze kombinací uvedených symbolů (více viz ČSN EN 12004)

 

Příčná deformace:

Na trhu objevují lepicí malty s dalším možným označením (např. S2). V tomto případě se jedná o rozdělení podle normy ČSN EN 12002/2008 _ Malty a lepidla pro keramické obkladové prvky - stanovení příčné deformace cementových malt a lepidel a spárovacích malt. Tato norma platí pro všechny cementové malty a lepidla a spárovací malty pro lepení keramických obkladových prvků na vnitřní i vnější podlahy a stěny.

 

Cementové malty a lepidla a spárovací malty se podle naměřené hodnoty příčné deformace zařazují do dvou tříd:

 

S1 - deformovatelné malty, lepidla a spárovací malty s příčnou deformací >= 2,5 mm a < 5 mm;

S2 - vysoce deformovatelné malty, lepidla a spárovací malty s příčnou deformací >= 5 mm;

 

Více o metodě měření a stanovení příčné deformace viz ČSN EN 12002/2003.

 

G. Specifikace lepících malt a lepidel

 

Cementové lepicí malty

U cementových lepicích malt se pohybuje doba skladovatelnosti v rozmezí od 6 do 12 měsíců od data výroby, v závislosti na kvalitě a druhu použitého pojiva, tedy cementu. Kratší dobu skladovatelnosti mohou mít některé speciální' například rychle tvrdnoucí lepicí malty, Podmínkou pro správné skladování je umístění lepicích malt na paletách, v suchém prostředí a v originálních a nepoškozených obalech. Je-li obal otevřený nebo poškozený, nelze zaručit výsledné vlastnosti lepicí malty, ať už se jedná o přídržnost, deformační odolnost, či pevnost. objeví-li se v maltové směsi po rozděIání nebo při míchání hrudky, doporučuje se lepicí maltu dále nezpracovávat.